Ariadne Szakképzési és Karrier Tervezési Iskola

Úszómester

Feladata: Életet menteni a legmagasztosabb emberi tevékenység. Ősi, ösztönös késztetésünk a bajba jutott embertársunkon segíteni, fájdalmát, szenvedését enyhíteni, életét megóvni. Az ösztönzés mindnyájunkban megvan, különösen erősen, ha családtagról, ismerősről vagy ránk bízott személyekről, felnőttekről vagy gyermekekről van szó. Ez az ösztönös késztetés fontos tényezője az életmentésnek, de még önmagában kevés a sikerhez. Olyan ismeretekre, gyakorlatra van szükség, ami elengedhetetlen a küldetés szakszerű, technikai és mentális teljesítéséhez. Az életmentés, elsősegélynyújtás, a vízből mentés nem csak szándék, hanem képesség, készség, tudás és cselekvés összhangja.

Az úszómester felügyeli a vendégeket megóvja az esetleges eseményektől, de ehhez képezni kell magunkat.

A képzés megkezdésének feltételei:

Iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség.

Kompetenciák: a képzés megkezdhető  az egyéb szolgáltatások szakmacsoportra meghatározott kompetenciák birtokában

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek

Elméleti képzési idő aránya: 40%

Gyakorlati képzési idő aránya: 60%

Kompetenciák-Képzések-Elvárások

A fürdők és szállodák munkavállalókkal kapcsolatos legfontosabb elvárásai:

Fürdők:

kezdeti önállóság

improvizáció

közvetlenség

A képesítés munkaterületének rövid leírása:

Az úszómester a fürdőszolgáltatás területén tevékenykedik, vendégfelügyeletet, életmentési feladatokat lát el. A fürdőszolgáltatás napi üzemvitelét biztosítja. Együttműködik a műszaki kiszolgáló személyzettel, és a fürdőszolgáltatás egyéb beosztású munkavállalóival.

A képzésben résztvevő képes lesz:

Mesterséges (épített) környezetben: uszodákban, fürdőkben, medencés strandokon prevenciós tevékenységet végrehajtani, vízből menteni és elsősegélyt nyújtani

medencéket, csúszdát, szaunát, gőzkamrát és egyéb élménykamrát, élményelemeket üzemeltetni

gondoskodni a kulturált, tiszta, balesetmentes környezetről

nyilvántartásokat vezetni

medencéket felügyeli

ügyfélszolgálati tevékenységet ellátni – szolgáltatásokat értékesíteni.

A képesítés moduljai:

Uszómesteri feladatok

Fürdőüzemi ügyfélkapcsolati tevékenység

Vízből mentés I.

Baleset-megelőzés, elsősegélynyújtás

Fürdőüzemi munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelem

Szuggesztív kommunikáció.

Az úszómester képzésnél a mentőőri képzés több fizikai, és más ismeretanyaggal kell rendelkeznie.

FEOR szám: 5299